Słownictwo z placu zabaw na lekcji języka
Dni stają się coraz cieplejsze, nasi uczniowie coraz więcej czasu spędzają na placach zabaw. Nasuwa się pytanie, czy my i nasi uczniowie znamy słownictwo związane z placem zabaw? Bardzo często jest to pomijany temat, a podczas wakacji wiele dzieci będzie miało okazję wykorzystać słownictwo z placu zabaw.

Fiszki ze słownictwem z placu zabaw
Tak jak już wspomniałam słownictwo związane z placem zabaw jest często pomijane w nauczaniu. Sama będąc dzieckiem pamiętam, jak jadąc z rodzicami nad Bałtyk spotykałam niemieckie dzieci. Mimo, że już wtedy uczyłam się chętnie niemieckiego, nie wiedziałam, jak zaproponować zabawę na huśtawce czy w piaskownicy. Po prostu brakowało mi słownictwa z placu zabaw. Właśnie dlatego stworzyłam darmowe fiszki, które pomogą w nauce słownictwa z placu zabaw.

Dobble ze słownictwem z placu zabaw
Oprócz fiszek ze słownictwem z placu zabaw stworzyłam również grę Dobble. Jeśli znacie klasyczną wersję tej gry, ta również Wam się spodoba. Moje Dobble powstało z 13 słówek z tematu placu zabaw. Jest to 13 kart, a na każdej znajdują się 4 różne obrazki. Są one specjalnie różnej wielkości i pod różnym kątem, ponieważ to przyda się do gry. Najważniejsze, że dowolne dwie karty mają zawsze jeden wspólny obrazek, nie więcej, nie mniej. Jak jednak grać w Dobble? Wersji jest kilka.
Darmowe karty Dobble plac zabaw
Najbardziej podstawowa zakłada ustawienie jednej karty na środku oraz rozdanie reszty kart między uczestników. Nikt nie podgląda, jakie ma karty. Następnie na umówiony sygnał gracze odsłaniają na raz swoje karty i każdy szuka, jaki ma wspólny obrazek z kartą ze środka. Kto najpóźniej znajdzie i nazwie wspólny obrazek ten zabiera karty pozostałych uczestników. Ta wersja jest dobra jednak do małych grup.
Jak grać w Dobble plac zabaw w większych grupach?

Gra planszowa ze słownictwem z placu zabaw
Do utrwalenia słownictwa z placu zabaw świetnie nada się również gra planszowa, którą stworzyłam. Udostępniłam tę darmową grę w dwóch wersjach językowych, po angielsku i po niemiecku. Kolejna gra ze słownictwem z placu zabaw, którą można wykorzystać na kilka różnych sposobów. Takie lubię najbardziej, bo wtedy mam mniej materiałów do noszenia 😉 W najprostszym wariancie gry zawodnicy kulają kostką, a gdy stają na polu z obrazkiem z placu zabaw nazywają to co widzą. Wygrywa ta osoba, która pierwsza dotrze do mety. Grę można modyfikować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy na jakim poziomie są nasi uczniowie i jakie zagadnienie gramatyczne przerabiamy. Możemy na przykład ustalić, że stając na polu z obrazkiem trzeba powiedzieć zdanie w Present Simple, np. ”I play on the playground”. Oczywiście grę można dowolnie modyfikować, co czyni ją uniwersalną.
