5 niezwykłych sposobów na grę Jenga

Dziś na tapet JENGA. Z pozoru drewniane klocki, jednak w rękach kreatywnego nauczyciela genialny przedmiot dydaktyczny. Poniżej 5 zastosowań klocków jenga, które przydadzą się na lekcji języka obcego.
5 sposobów na jenga

1. Jak ćwiczyć odmianę czasowników z jengą?

Jenga idealnie nadaje się do ćwiczenia czasowników we wszystkich czasach, trybach i dla wszystkich osób. Wystarczy na każdym klocku napisać jeden czasownik i już! GOTOWE! Teraz można grać w klasyczną jengę. Należy wyciągnąć jeden dowolny klocek, jedną ręką i położyć go na szczycie tak, by nasza wieża nie runęła. W zależności od zaawansowania grupy, po wyciągnięciu klocka, należy np. podać znaczenie czasownika, odmienić czasownik do jednej lub wszystkich osób lub ułożyć zdanie z czasownikiem. W grę wchodzą oczywiście wszystkie czasy i wszystkie struktury, więc grę można dowolnie modyfikować.

2. Połóż klocek Jenga na nosie – czyli jenga i części ciała

Ćwiczeń na części ciała nigdy za dużo. Jenga może również nam w tym pomóc. Na każdym klocku należy napisać nazwy części ciała. To mogą być te same klocki, na których są czasowniki, ale z innej strony 😉 Gra zyskuje teraz nową funkcję, po wyciągnięciu klocka należy położyć klocek na wylosowanej części ciała. Na przykład na nosie!
Jenga z czasownikami

3. Uczymy się liczb z Jengą!

Szczególnie na lekcji niemieckiego zawsze przyda się dodatkowa powtórka z cyfr i liczb. Ile razy sama widziałam studentów germanistyki, którym pojawiały się krople potu na czole, gdy tylko widzieli liczbę w tekście… Znów nie ma filozofii w przygotowaniu gry, wystarczy na każdym klocku, a najlepiej na krótszym boku każdego klocka napisać liczbę. Później uczniowie wyciągając klocek będą musieli przeczytać cyfrę znajdującą się na klocku.
Kolorowa jenga

4. Matura kontra Jenga

Czy Jenga może pomóc w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości? Oczywiście! Tym razem uczniowie zmierzą się z pytaniami egzaminacyjnymi z matury ustnej.
Do tego celu można przygotować klocki na dwa sposoby. Albo można napisać pytania na jednej ze stron kloców albo można skorzystać z wcześniejszej propozycji z liczbami i do każdej liczby przypisać na kartce odpowiednie pytanie maturalne. Poniżej przykładowa lista pytań maturalnych

54 pytania maturalne – do jenga – niemiecki
54 pytania maturalne – do jenga – angielski

5. Napisz mail na temat z Jenga

Jak urozmaicić pisanie maili/ listów za pomocą Jengi? Tym razem nie łączy się to z typową grą w Jengę, ale po kolei 🙂 Na klockach zapisujemy tematy listów/maili, wrzucamy do woreczka, najlepiej płóciennego, a następnie rozdajemy uczniom. Każdy uczeń bierze po jednym klocku i pisze list/mail na wylosowany temat. Z pozoru nic szalonego, ale wiąże się to po pierwsze z tym, że nie musimy czytać 30 listów na temat wakacji. Tematy mogą być różnorodne, a im ciekawsze i bardziej absurdalne tym lepiej. Takie rozwiązanie rozwija też kreatywność uczniów. Zazwyczaj jeśli piszemy na lekcji list/mail, zaczynają być one podobne. Uczniowie używają tych samych wyrażeń czy tych samych słów kluczowych, które potrzebne są w temacie. Gdy każdy uczeń ma inny temat i może zapytać o jakieś słowo czy wyrażenie, a nauczyciel zapisze je na tablicy, to nagle to wyrażenie pojawia się w różnych kontekstach.
Jenga na lekcji angielskiego

Inne pomysły na Jengę

To oczywiście nie jedyne sposoby na wykorzystanie klocków Jenga. Na klockach można napisać równie dobrze nazwy zwierząt, nazwy miejsc w mieście czy przymiotniki. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Przewijanie do góry