Jesienna lekcja angielskiego

Przyszła jesień, a wraz z nią czas na poszukiwania wielkiego złego wilka. Chwila, czy ten wilk naprawdę jest aż taki straszny? Przekonamy się na jesiennej lekcji angielskiego z wykorzystaniem książki ”Find the wolf”. Przy okazji tego artykułu nie zabranie oczywiście darmowych jesiennych materiałów.
Find the wolf

Jesienna książka - ”Find the wolf”

Książka pod tytułem ”Find the wolf” autorstwa Agnese Baruzzi jest doskonałą propozycją na jesienne zajęcia angielskiego. Dzięki tej lekturze zostajemy wciągnięci w poszukiwania wilka za swe zbrodnie. Takie jak wycie do późna czy skradanie się nocą. Wypatrując wilka przez lornetkę odkrywamy jednak, że nie wszystko jest tym, czym się wydaje. Wiele elementów jesiennego krajobrazu przypomina nam wilka, jednak nim nie jest. Na sam koniec zaś spotykamy poszukiwanego wilka wraz z rodziną. Dowodzi to, że nie taki wilk straszny, jak go malują. Z całego serca mogę polecić tę lekturę nie tylko na jesienne zajęcia. Zachęcam również do obejrzenia filmiku, w którym czytam ”Find the wolf”

Czarnobiałe jesienne fiszki

”Find the wolf” to cała skarbnica przydatnych jesiennych słówek. Postanowiłam je uporządkować w formie czarno-białych fiszek. Nie tylko są one wygodniejsze do druku, ale znakomicie wpisują się w temat o dużym i strasznym wilku. Jak sami zobaczycie jest na nich trochę zabawy cieniem. Ponieważ sama korzystam z tych fiszek w okresie jesiennym dodałam do nich kilka zwrotów halloweenowych. Tak powstały te jesienno-halloweenowe fiszki. Super sprawdzają się w klasach 1-3, ale także w 4-6 są fajną powtórką słownictwa.

Czarnobiałe jesienne fiszki

find the wolf - jesienna książka

Jesienne kalambury z ”Find the wolf”

Jeśli pobraliście już fiszki, zwróciliście pewnie uwagę, że skupiam się w nich na powodach poszukiwania wilka. Zależy mi, by po tej jesiennej lekcji w głowach został także zwrot ”Wanted for”. Tak jak zostało to wielokrotnie powtórzone w książce ”Find the wolf”. Na przykład w lekturze pada bardzo fajny zwrot ”Wanted for huffing and puffing”, czyli ”Poszukiwany za chuchanie i dmuchanie”. To jak wiadomo trafne nawiązanie do bajki o trzech świnkach, gdzie wilk chciał zdmuchnąć domki świnek. Tego typu słownictwo możemy oczywiście tradycyjnie szlifować z fiszkami, ale świetnie sprawdzą się kalambury. Pamiętajmy, że pantomimę można wykorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze nauczyciel może pokazywać, a dzieci wówczas muszą odgadnąć np. „growling and howling till late”. Po drugie możemy klasę podzielić na dwie grupy i reprezentant grupy demonstruje zwroty wylosowane na karteczkach. Wygrywa ta drużyna, która w 2 minuty zgadnie więcej karteczek.
jesienne fiszki find the wolf

Jesienna gra ”I have seen… Who has seen?”

Ćwiczyliśmy już czasowniki z książki ”Find the wolf”, więc teraz przyszła pora na rzeczowniki. Przy okazji postanowiłam przećwiczyć Present Perfect. Oczywiście dla klas 1-3 będzie to po prostu zwykły zwrot. Jednak w klasach 4-6 jest to dobra okazja do szlifowania czasu. Gra opiera się na tych samych zasadach co klasyczna gra „I have…who has?”. Więcej o tej grze pisałam w artykule o Walentynkach , do którego serdecznie zapraszam.

Idea gry jest prosta, rozdajemy 14 kart, np. po jednej na parę. Następnie zaczyna dowolna para czytając kartę. Jedna osoba mówi pierwszą połowę, czyli ”I have seen a family of wolves”, a druga osoba pyta „Who has seen fluttering butterflies?”. Dalej czyta para z kartą z motylkami i tak gra toczy się do momentu aż wróci do rodziny wilków.

Jesienna gra „I have seen…”

jesienne I have - who has

Jesienne poszukiwania ”Wanted”

Na koniec mała praca plastyczna, by utrwalić zwrot ”Wanted for”. Pracę możemy wykonywać w parach lub indywidualnie. Wszystko zależy, ile czasu chcemy na to przeznaczyć. Przygotowałam 7 różnych kart z ogłoszeniami na przykład ”Wanted for being big and bad”. Zadaniem dzieci jest narysowanie takiego wilka, o jakim jest mowa w opisie. Osobiście lubię rozdać każdemu dziecku po jednej z 7 rodzajów karteczek. Wówczas dzieci mogą wykazać się większą kreatywnością w rysowaniu wilków. Później każde z dzieci może też na koniec na chwilę wstać i przedstawić przed klasą po angielsku, co narysowało. W ten sposób jeszcze raz powtarzamy słownictwo. Te jesienne rysunki możemy również wykorzystać na gazetce szkolnej. Wówczas różnego rodzaju listy gończe za wilkiem będą zdobić naszą salę.

Wanted – praca indywidualna

jesienne wanted
Przewijanie do góry