Lekcja o kosmosie – z efektem WOW

Ziemia w technologii AR
Skoro lekcja o kosmosie to oczywiście nie może zabraknąć Ziemi. Przyznam, że moje lekcję o kosmosie zaczynam właśnie od krótkiej rozmowy, gdzie mieszkamy. Pierwsze odpowiedzi dzieci, to oczywiście Poznań, ale idziemy dalej „more general”, pada odpowiedź, że w Polsce, w Europie, aż w końcu na Ziemi. Świetnie w tym momencie sprawdza się globus lub jak w moim przypadku piłka w kształcie Ziemi, aby znaleźć Polskę i pokazać, jak Ziemia jest duża. Świetnie sprawdzi się również kolorowanka AR, która zamieni mapę w przestrzenną ziemię. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, o tym jak pracować z darmową technologią AR na zajęciach, zachęcam do przeczytania mojego artykułu na temat technologii AR.
Link do kolorowanki AR do lekcji o kosmosie znajdziesz tutaj.
Samej kolorowanki możemy użyć na kilka sposobów. Możemy na przykład rozdać kolorowanki dla wszystkich, a następnie każdemu z osobna wygenerować Ziemię. Dla mnie jednak ta kolorowanka jest jedynie wstępem do lekcji o kosmosie, dlatego na początek pokazuje wszystkim dzieciom moją kolorowankę z mapą, szukamy Polski, a następnie za pomocą technologii AR zamieniam mapę w Ziemię. Efekt WOW gwarantowany, a dzieciom pozwoli to też lepiej zrozumieć, co naprawdę przedstawia mapa świata. Aplikacja pozwala również pokazać naszą planetę na różne sposoby. Możemy oglądać jak wygląda za dnia, nocą, z chmurami, bez chmur, a także z podziałem politycznym.

Lekcja o kosmosie na leżąco
Jak stworzyć hologram na lekcji o kosmosie?
Jeśli wciąż jesteśmy spragnieni efektu WOW na lekcji o kosmosie, możemy zrobić własny hologram. Z pomocą mojego szablonu, każdy uczeń może wykonać samodzielnie swój hologram. W przedszkolu na lekcji o kosmosie doradzam jednak wykonać jeden hologram, który pokażemy dzieciom. Do stworzenia hologramu będzie potrzebna nam zalaminowana pusta folia (wystarczy przez laminarkę przepuścić pustą folię do laminowania), nożyczki, pisak, przeźroczysta taśma klejąca oraz telefon. Zalaminowaną folię należy przyłożyć do mojego szablonu, a następnie odrysować wzór. Kolejno należy wyciąć wzór, uważając jedynie, by przerywane linie naciąć, ale nie rozciąć do końca. W razie wątpliwości wszystkie potrzebne wskazówki znajdują się na szablonie. Po prawidłowym wycięciu wystarczy skleić ze sobą dwie ścianki i gotowe, możemy korzystać z naszego hologramu na przykład na lekcji o kosmosie.