Lekcja o wróżeniu po angielsku

Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? Dziady? Halloween? A może by tak poczekać i lekcję o wróżeniu zrobić w Andrzejki? Niezależnie, co zdecydujecie, lekcję o wróżeniu warto przeprowadzić. Nawet jeśli w coś nie wierzymy, powinniśmy potrafić wypowiedzieć się na ten temat. Zatem kryształowe kule w dłoń i zaczynamy lekcję o wróżeniu!

Lekcja o wróżeniu

Podświetlane kule na lekcji o wróżeniu

Ten, kto częściej tutaj zagląda, pewnie już zgadł, że zaczniemy od fiszek. Kolejny raz chciałabym zaproponować niestandardowe fiszki. Skoro lekcja o wróżeniu postawiłam na kryształowe kule, w których czają się nowe słowa. Można je oczywiście wydrukować i zalaminować w tradycyjny sposób. Jednak można zrobić to inaczej. Wystarczy wydrukować dodatkowo jeszcze puste kule, a następnie nakleić je na kule ze słówkami. Wówczas słówka nie będą od razu widoczne. Aby je zobaczyć niezbędna będzie latarka, co na pewno przypadnie uczniom do gustu.

Darmowe fiszki na lekcję o wróżeniu

kule do wróżenia

Lekcja o wróżeniu z kości

Wróżyć można nie tylko z kryształowej kuli, ale także z kości. W tym celu powstała kość ze słówkami z kryształowych kuli. Kością można bawić się na różne sposoby, ale ja proponuję wydrukować po jednej kości na parę. Pamiętajmy, że wycinamy po grubych liniach, a w miejscu przerywanych linii należy kostkę zgiąć. Więcej na temat, jak robić kości znajdziecie w poście u lekarza. Uczniowie wycinają i sklejają kości, a następnie nimi rzucają i mówią, co widzą. Młodsi, mówią co wypadło, a starsi starają się interpretować wróżbę. Np. Auto, może oznaczać jakąś podróż.

Kości do wróżenia

W kryształowej kuli widzę...

By utrwalić słownictwo z lekcji o wróżeniu warto zagrać w zabawę ”w kryształowej kuli widzę”. Gra opiera się na zasadach zabawy ”I have, who has?”. Zatem należy rozdać po jednej karcie dla każdej osoby lub w dużych grupach po jednej karcie na parę. Ponieważ jest to lekcja o wróżeniu zaczynamy od słów ”In my crystal ball I can see…” i podajemy, co jest na obrazku. Następnie pytamy ”Who can see…” i znów mówimy, co widzimy na obrazku. Wówczas kolejna osoba odzywa się i mówi, co widzi w swojej kryształowej kuli. Tak aż wrócimy do pierwszej osoby.

Karty ”I can see” na lekcję o wróżeniu

W kryształowej kuli - gra

Piekło-niebo na lekcji o wróżeniu

Na koniec popularna zabawa z moich czasów przedszkolnych, to znaczy piekło-niebo. Zwykła papierowa wróżba, którą robiło się z kartki. A co gdyby przerobić piekło-niebo na grę na lekcji angielskiego? Właśnie dlatego stworzyłam gotowy szablon, który możecie pobrać poniżej. Na lekcji wystarczy nawet tylko jeden egzemplarz piekło niebo. Złożoną grę prezentujemy uczniom przechodząc między ławkami lub pokazują w kółku. Następnie wybieramy ucznia, którego pytamy, najpierw, jaki kolor wybiera, a następnie, który numer. Gdy już wybierze, może niejako rozpakować przepowiednie i odpowiedzieć na pytanie. Na przykład, uczeń wybrał jedynkę, wówczas jego wróżba brzmi ”You will have a difficult exam. What test will it be?”. Ta zabawa świetnie sprawdzi się nie tylko na lekcję o wróżeniu, ale również na późniejszych lekcjach jako rozgrzewka. Jeśli nie pamiętacie, jak składa się piekło niego, to zapraszam do obejrzenia poniższego filmu 😉

Piekło niebo

Przewijanie do góry