Technologia AR w przedszkolu i podstawówce

Mieliście już do czynienia z technologią AR? Jeszcze nie? Dziś o tym, jak zacząć swoją przygodę z technologią AR, nie mając szczególnych umiejętności technicznych.

AR – co to znaczy?

Zanim wyjaśnię jak należy się przygotować do wykorzystywania AR w pracy, powiedzmy sobie najprościej, co to jest? AR, czyli augmented reality, to znaczy rzeczywistość rozszerzona.
Wszystko jasne? Dla niewtajemniczonych pewnie jeszcze nie. Zatem za pomocą najczęściej kamery (np. w komórce) można oglądać rzeczywisty świat wraz z generowanymi w czasie rzeczywistym grafikami 3D. Najłatwiej zobaczyć to na przykładzie poniżej 😉

Motyl w technologii AR z aplikacją Quiver

Czy zabawa z AR jest droga?

Pierwsze pytanie jakie dostaję od rodziców czy nauczycieli, gdy pokazuje im technologię AR, to ile to kosztuje? Dobra wiadomość, istnieją darmowe programy do zabawy z AR. Żeby zacząć swoją przygodę z technologią AR wcale nie trzeba wykupywać kont premium albo kupować drogiego sprzętu do obsługi AR. Do podstawowych zabaw z technologią AR, wystarczy nam zwykły telefon z dostępem do Internetu i kamerki. Oczywiście istnieją też płatne wersje programów do obsługi AR, ale nie są one konieczne na początku zabawy z technologią AR.

Darmowe aplikacje z technologią AR

Pierwszą aplikację, którą znalazłam kilka lat temu jest Quiver. W Quiver znajdziecie kolorowanki AR oraz maski do wydruku. Aby rozpocząć przygodę z AR, wybieramy dowolną darmową (free), bądź płatną z pakietu premium kolorowankę i drukujemy dla każdego dziecka.
Świetnym przykładem genialnej kolorowanki, połączonej z technologią AR jest rozwój motyla, który znajdziecie poniżej.

Link do strony Quiver z kolorowanką motyla.

cykl życia motyla z AR quiver

Jak używać kolorowanek AR?

Kiedy mamy wydrukowane kolorowanki AR, należy pobrać aplikację Quiver na telefon bądź tablet (zdecydowanie w większych grupach bardziej sprawdzi się tablet). Najłatwiej wygooglać aplikację Quiver i pobrać z Google Play. Po instalacji, otwieramy aplikację i pojawia się menu główne. Tu niestety mały minus dla aplikacji, bo nie jest to intuicyjne, ale trzeba kliknąć na motylka, by przejść dalej.
motylek w aplikacji quiver AR

Zabawa z technologią AR

Po kliknęciu motylka pojawia nam się widok z kamery telefonu. Należy skierować kamerę na wydrukowaną kolorowankę i pobrać zawartość (download). W tym momencie, jeśli pojawi się problem, należy upewnić się, że kamera widzi całą kolorowankę, również QR kod w rogu. I gotowe! W tym momencie pojawia się grafika w technologii AR, którą możemy pokazać dzieciom i o której możemy opowiedzieć po angielsku/ niemiecku/ hiszpańsku etc.
Przewijanie do góry