Wakacyjna lekcja o syrenach

Choć zaczynamy wakacje, nauczyciele w przedszkolu nie mają wakacji. Zdaję sobie sprawę, że w różnych szkołach i przedszkolach różnie wygląda z organizowaniem zajęć dydaktycznych w tym czasie. Dziś przychodzę z wakacyjną lekcją o syrenach, a to czy i kiedy z niej skorzystacie pozostawiam do Waszej dyspozycji.
lekcja o syrenach

Darmowe fiszki z syrenami

Wiem, wakacje, a ja przychodzę z nowymi fiszkami, ale no nie mogłam się powstrzymać. Tym razem śliczne syrenie fiszki z bąbelkami na obrazkach. Myślę, że zawsze warto mieć bazę, ponieważ na niej można budować kolejne zabawy. Mogą to być zabawy takie jak np. What’s missing?; bomba; kubeczkowe wieże i wiele, wiele innych. Fiszki też ułatwiają mi planowanie zajęć, bo jeśli widzę, że uczniowie poradzili sobie szybciej z jakimś zadaniem i mamy dodatkowe 2-3 minuty, to spokojnie mogę przeprowadzić szybką zabawę z fiszkami. Jak to u mnie syrenie fiszki w wersji po angielsku i po niemiecku.

Syrenie fiszki po angielsku

Syrenie fiszki po niemiecku

Wakacyjna lekcja

Syrenia gra – utrwalenie have got/has got

Właśnie te bąbelkowe fiszki zainspirowały mnie do stworzenia syreniej gry. Postawiłam na grę utrwalającą ”have got/ has got”. Nie jest to typowa wielorazowa gra. Za to sprawdzi się przy metodzie stacji lub przy tworzeniu escape roomu. Spokojnie, jest też możliwość zagrania w nią indywidualnie lub w grupie. Gra opiera się na decydowaniu między have got, a has got. Ważne, by każdy uczestnik zaczynał na polu start. Jest tam do uzupełnienia zdanie ”The mermaid … a tail”. Od tego pola prowadzą dwie strzałki. Jedna na bąbel ”have got”, druga na bąbel ”has got”. Uczeń ma zadanie zdecydować, czym uzupełni zdanie i w związku z tym jaką drogę wybierze. W zależności, jak będzie odpowiadać na pytania, do takiej dotrze mety. Na mecie jest napisane imię syrenki, wszystkie pochodzą z bajki „Mała Syrenka”. Z tego właśnie powodu jest to gra, w którą można grać indywidualnie. Każde dziecko siada i rozstrzyga, na który bąbelek ma iść, a w rezultacie imię, której syrenki jest metą. Na koniec gry pytamy, do jakiego, kto dotarł imienia oraz omawiamy, jak należało tam dotrzeć. W młodszych grupach możemy grać wszyscy razem. Nauczyciel wraz z dziećmi czyta i decyduje, jak uzupełnić zdanie, czy wybierze bąbelek ”have got” czy ”has got”.

Syrenia gra – have got / has got

Syrenia gra – have got / has got – uproszczona wersja

syrenia gra

Jak stworzyć kolorową pianę dla syren?

Na koniec szaleństwo na rozpoczynające się wakacje, to znaczy malowanie pianą. Bardzo dziękuję sobie z przeszłości, że zanim zaczęłam realizować mój kolejny szalony pomysł na zajęcia o syrenach postanowiłam go przetestować. Z początku wydawało mi się, co może być trudnego w malowaniu pianą? A jednak trzeba wiedzieć, jak zrobić to z głową! Po pierwsze potrzebujemy wodę, płyn do mycia naczyń, słomki i farby, w moim wypadku plakatówki. W moim przypadku wynikało to z tego, że w piwnicy znalazłam stare zaschnięte farby plakatowe i postanowiłam je przetestować. Myślę, że z innymi farbami może to nawet lepiej zadziałać. Dawajcie znać w komentarzach na fb lub insta. Aby malować pianą potrzebujemy połączyć wodę, płyn do mycia naczyń i farbę, w szklance lub kubeczku. W przedszkolu sprawdzą się na przykład kubeczki po jogurtach. Jak widać na zdjęciach użyłam przeźroczystych szklanek, bo chciałam, żebyście mogli dobrze zobaczyć, co tam jest. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością wody, jak ja za pierwszym razem. Powstała wprawdzie piana, która jednak w zasadzie nie malowała. Biała karta dalej pozostała niemal biała. Nie ma się wtedy jednak, co załamywać, należy odlać trochę wody i dodać farby. W moim przypadku sprawdziło się, kiedy użyłam 5 stołowych łyżek wody, 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 1/3 łyżeczki farby plakatowej. Oczywiście wszystko zależy, jakiej farby użyjecie 😉
kolorowa piana

Malowanie pianą z syrenami

Gdy nasz roztwór jest już gotowy, dodajemy słomki i dmuchamy, by powstała kolorowa piana. Robiąc to z dziećmi, koniecznie zwróćmy uwagę, by nikt nie próbował pić wody przez słomkę! W efekcie dmuchania powstanie nam kolorowa piana, którą możemy przełożyć słomką lub patyczkiem na białą kartkę papieru. Po chwili kolorowe bąbelki pękną i stworzą nam piękne bąbelkowe tło. Na tym właśnie tle dzieci mogą pisakami narysować syrenki, rybki lub inne podwodne stworzonka. Ważne, żeby ustalić wspólnie po angielsku, co będziemy rysować. Starsze dzieci mogą również podpisać swoje obrazki.
malowanie pianą
Przewijanie do góry