Zajęcia z kartonem – ”That’s not a box”

Ten artykuł chciałabym zadedykować wszystkim dzieciom siedzącym w kartonie. Tak samo, jak robi to książeczka ”That’s not a box”. To, że dzieci kochają kartony nie jest żadnym odkrycie, ale co jeśli by przygotować całe zajęcia w oparciu o karton?

dziecko w kartonie - that's not a box

Książka na zajęcia z kartonem

Jeśli poszukujecie lekkiej lektury, która wpasuje się w temat recyklingu czy dnia Ziemii, to polecam ”That’s not a box” Antoinette Portis. Jest to idealna książeczka do przedszkola. Nie tylko urocza i przystępna, ale również świetna w utrwaleniu przyimków oraz frazy ”That’s not a box”. Zanim zaczniemy czytać dzieciom tę książkę, myślę, że warto pozwolić każdemu dziecku dotknąć faktury tej książki. Sama książka już swoim wyglądem przypomina karton, który jest bohaterem naszej lekcji. Z tego powodu warto jest przejść się po sali i pozwolić im na sensoryczne poznanie książki. Możemy po drodze pytać ”Is it like a box?”, ”Is it hard or soft?”. Oczywiście należy upewnić się, że dzieci wiedzą, czym jest tytułowy ”box”. Do tego celu warto wziąć na zajęcia jakiś karton. Im większy, tym lepszy. Na zajęciach karton przyda się jeszcze kilka razy 😉
Książka na zajęcia z kartonem
Historia w książce nie jest długa, ani skomplikowana, jednak jest świetna przy podziale na rolę. Właśnie dlatego tę czytankę można przerabiać na wiele sposobów. Za pierwszym razem warto przeczytać ją samemu, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na podział na rolę. To znaczy dorosłego i dziecka. Warto te głosy znacząco odróżnić. Innym razem możemy czytać tę książkę, ale pozwolić dzieciom samym powiedzieć lub co często zdarza się w dużych grupach wykrzyczeć kluczową frazę ”That’s not a box!”. W starszych grupach możemy również przeczytać tę książkę z podziałem na rolę i zmieniać aktorów, co dwie strony.

Zajęcia z kartonem – ćwiczymy frazę ”That’s not a box”

Tak jak już wspomniałam wcześniej na zajęcia warto się zaopatrzyć w duży karton. Bardzo często za darmo można dostać takie w dyskontach lub na grupach ZERO WASTE. Na rozgrzewkę można odegrać scenkę z książki. Poprosić jedno dziecko, by usiadło w kartonie. Następnie pytamy tak jak w książce ”Why are you sitting in a box?” i pomagamy dziecku opowiedzieć ”That’s not a box”. Warto w tym miejscu dopytać „So, what is it?” i pomóc odpowiedzieć ”It’s a car”. Tu należy się pogodzić, że każde dziecko, które odpowie musi mieć możliwość choć na moment pokazać, że karton stał się samochodem. Wprawdzie pierwszy uczeń będzie potrzebował naszej pomocy, co należy odpowiedzieć, ale później już reszta będzie bardzo dobrze rozumieć bez tłumaczenia. Na dodatek możliwość wejścia do kartonu będzie dodatkowo motywująca. W zależności od umiejętności i wieku grupy, kilkoro dzieci powinno zrobić z kartonu auto, kolejne górę itd. Ważne, by każdy choć raz mógł „pobawić się w kartonie”. Myślę, że ciekawą opcją jest pozwolenie dzieciom również zadecydować samemu, co to będzie. Pozwolić dzieciom na kreatywność, a na pewno nas zaskoczą. Nawet jeśli jest to słówko, którego jeszcze nie znają, warto pozwolić im zaimprowizować z kartonem, ponieważ to pozwoli im lepiej ”drylować” frazę ”That’s not a box”. Również zwiększa się szansa na zapamiętanie nowego słówka. Dodatkowa korzyść jest też taka, że po powrocie do domu na pewno będą opowiadać, że Pani pozwoliła zrobić z kartonu rakietę. Nie wiem, jak Wy, ale ja lubię, jak rodzice dopytują, co robimy na tych lekcjach angielskiego, że ich przykładowy Jasio wraca cały uradowany i opowiada o zajęciach z przejęciem. Takie zajęcia z kartonem na pewno będą do takich należeć.
Książka that's not a box

Praca plastyczna na zajęcia z kartonem

Na zakończenie zajęć z kartonem świetnie sprawdzi się mała praca plastyczna. Do jej wykonania będziemy potrzebować po jednym pudełku po zapałkach na dziecko, klej, nożyczki, kredki lub pisaki. Oprócz tego każde dziecko potrzebuje dostać 2 szablony, które znajdziecie poniżej. Jeden szablon to kupon, zaś drugi to kolorowanka. Na początku wszystkie dzieci wycinają i kolorują swoje szablony, a następnie je przyklejają. Cześć z napisem ”That’s not a box. It’s a free coupon” dzieci naklejają na pudełko po zapałkach, zaś do środka wklejają kolorowankę z napisem ”One big hug”. W ten sposób powstanie recyklingowa praca plastyczna, idealna na zajęcia z kartonem lub dzień Ziemi. Pamiętajmy oczywiście, by wytłumaczyć i przećwiczyć z dziećmi frazy, którymi oklejamy pudełka po zapałkach 😉

Darmowy szablon na karton

Praca plastyczna z kartonem
Przewijanie do góry