Dzień kropki na lekcji angielskiego

Niespodziewanie nadszedł wrzesień, a wraz z nim początek roku szkolnego. Znów wdrażamy się plan zajęć, rady pedagogiczne, plany roczne i najnowsze ustawy. Na dodatek 15.09 obchodzimy dzień kropki. Dziś artykuł o tym, jak ułatwić sobie dzień kropki. Mam nadzieję, że nieprzekonanym do dnia kropki uda mi się pokazać, że można ten dzień obchodzić z przyjemnością.
dzień kropki na lekcji angielskiego

Książka na dzień kropki

Chyba nikogo nie zdziwię, jeśli powiem, że książka ”Press here” Herve Tullet jest moją ulubioną lekturą na dzień kropki. Ten światowy bestseller jest prosty, a jednocześnie genialny. Bohaterem tej książki jest czytelnik, który wykonuje polecania książki takie jak ”press here” czy ”shake the book”. Gdy tylko wykona polecenie i przewróci stronę dzieje się magia. Z resztą sami możecie zobaczyć na filmiku. Jeśli jeszcze nie macie tej książki, to biegnijcie do sklepu. Wszystkie przedszkolaki będą oczarowane, a tym bardziej jeśli im również pozwolimy wykonywać polecenia książki.

Dzień kropki z Ambrożym Kleksem

Nie od dziś wiadomo, że Pan Ambroży Kleks bardzo cenił sobie piegi. W dzień kropki wszyscy możemy być jak Pan Kleks i stworzyć swoje własne piegi. Mam na myśli kropki-piegi z kolorowego papieru samoprzylepnego. Ktoś może jednak zapytać, kiedy podczas tego dnia kropki jest zatem nauka angielskiego? Otóż piegi nie są tylko na nosie. Zatem po angielsku możemy przećwiczyć części ciała. Tę zabawę możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Nauczyciel może stać się Panem Kleksem i prosi przykleić piegi do czoła, do brody, czy choćby na ręce. Możemy też tę zabawę zmodyfikować i poprosić dzieci, by zamknęły oczy i przykleiły sobie piegi na przykład na nosie. Następnie dzieci otwierają oczy i mogą zobaczyć, jak wszyscy wyglądają z kolorowymi piegami na nosie. Gwarantuję, że będzie wówczas dużo śmiechu. Jeszcze więcej, jeśli również nauczyciel włączy się do tej gry. W innym wariancie tej gry dzieci mogą też same zdecydować, gdzie chcą mieć piegi. Warunek jest tylko jeden, muszą nazwać wybraną część ciała po angielsku. Jedyne, czego bym unikała, by dzieci nie przyczepiały piegów sobie wzajemnie, ponieważ często może się to skończyć awanturą.
press here - dzień kropek

Kodowanie na dzień kropki

Przy okazji takiego dnia jak dzień kropki, warto również przećwiczyć kodowanie. Mam na myśli tutaj proste kodowanie kropek. Stworzyłam kartę pracy, w której dzieci mają do rozkodowania kropki. Zadanie jest proste, należy narysować w każdym kwadracie kropki o odpowiednim kolorze i wyglądzie. Może być to np. mała czerwona kropka albo duża zielona. Trzeba to jednak rozkodować. Wszystko działa na zasadzie szachownicy lub osi współrzędnych. Po lewej zostały podane kolory, zaś u góry rodzaje lub ilość kropek. Karta pracy jest w dwóch wersjach łatwiejszej z obrazkami oraz trudniejszej z napisami.

Kodowanie na dzień kropki – łatwiejsze

Kodowanie na dzień kropki – trudniejsze

kodowanie na dzień kropki

Kropka AR

Na koniec technologia, którą moi stali czytelnicy znają już nie od dziś. Mianowicie chodzi o technologię AR, która pozwala nam na rozszerzanie rzeczywistości. Więcej o tym, na czym polega technologia AR i jak bawić się nią za darmo znajdziecie w tym artykule.

Dzisiaj w temacie dnia kropki, czy dot day. Każde dziecko może samodzielnie pokolorować swoją kropkę, a następnie nauczyciel „ożywia” wszystkie kropki za pomocą technologii AR. Jak zwykle polecam do tego aplikację Quiver, chyba już powinni mi zacząć za to płacić 😛

Darmowa kolorowanka na dzień kropki

Przewijanie do góry