Dzień dinozaura 2025 – 26 lutego
ROAR! Przyszedł ten czas w ciągu roku, kiedy należy porozmawiać o dinozaurach. To za sprawą światowego dnia dinozaura, który przypada na 26 lutego. Z tej okazji przygotowałam darmowe materiały, które pozwolą Wam szybciej przygotować się do świętowania.

Dinozaur AR
Na początek coś małego, ale z efektem WOW. Chciałabym przedstawić pomysł, jak ożywić dinozaura. Mam na myśli nie byle jakiego dinozaura, ale chyba najbardziej znanego T-Rexa. W tym celu użyjemy kolorowanki i darmowej aplikacji Quiver. To nie reklama, po prostu darmowe narzędzie, które znalazłam i bardzo lubię. Warto jednak zwrócić uwagę, że część kolorowanek na stronie jest płatna, więc jeśli pobieracie inne kolorowanki niż do tej pory polecałam upewnijcie się, czy i ile musicie za nie zapłacić. Jeśli chcecie więcej się dowiedzieć na temat zabaw z technologią AR, zapraszam do innego mojego artykułu.
Wracając jednak do dinozaurów. Polecam wydrukować i rozdać każdemu dziecku po jednej kolorowance na początek. Przed lub w trakcie kolorowania możemy zagadać je po angielsku, co jest na kolorowance. Przedszkolaki w tym momencie najczęściej będą odpowiadać po polsku. Należy się tym nie zrażać i powtarzać ich odpowiedzi po angielsku oraz zadawać kolejne pytania. „What is it”, „What kind of dinozaur?”, „What does he eat?”, „Is it dangerous? itd. Po kolorowaniu przychodzi czas na ożywienie dinozaurów za pomocą technologii AR.

Piosenka o dinozaurze - Tyrannosaurus-Rex
Będąc już w temacie T-Rexa warto zaśpiewać z dziećmi piosenkę o tym dinozaurze. Piosenka będzie dobrym urozmaiceniem po kolorowance. Zwłaszcza, że przy tej konkretnej piosence można się trochę wyżyć i zaryczeć jak prawdziwy dinozaur. W piosence dowiadujemy się również, że T-Rex to skrót od Tyrannosaurus-Rex, co bardziej odpowiada polskiej nazwie tyranozaur. Na pewno mali fani dinozaurów to docenią.
Archeolog odkopuje dinozaury
Na koniec zabawa, która fajnie sprawdzi się w małych grupach. Można również podzielić dzieci na małe grupki i zacząć zabawę w odkopywanie dinozaurów. Do zabawy oprócz moich szablonów będą potrzebne pędzle, niezbyt głębokie pudełka i coś co będzie imitować piasek. Może być to kinetyczny piasek, ryż, kasza, a nawet mąka. Ważne, by było to coś sypkiego, czym będziemy mogli przykryć nasze dinozaury. Przegotowanie zabawy jest dość czasochłonne, lecz jeśli wszystko zalaminujecie, będziecie mieć świetną zabawę na lata. Na początek drukujemy wszystkie szablony. Następnie wycinamy wszystkie kości dinozaura, laminujemy je i wycinamy ponownie. Dzięki temu zyskujemy małe kości, które będzie można ”odkopywać”. Polecam kości każdego dinozaura przechowywać w woreczkach strunowych np. z Ikei, aby pojedyncze elementy się nie pogubiły. Na zajęciach rozdajemy każdej małej grupie szablon dinozaura, którego będą składać oraz pudełko z ”kości dinozaura” oraz piaskiem. Każdy uczeń ma też swój pędzelek, którym może odkopywać kości. Jest to świetna okazja do rozmowy o pracy archeologa. Możemy również ćwiczyć nazwy dinozaurów, a przy okazji jest to świetne ćwiczenie ręki. Pamiętajmy, by w całym tym zamieszaniu nie zgubić angielskiego. Możemy umówić się, że jeśli ktoś znajdzie kość krzyczy „bone” lub „I found a bone”, wszystko zależy oczywiście od poziomu naszej grupy. Gdy ktoś znajdzie kość układa ją na odpowiednim miejscu na szablonie dinozaura.
Jeśli szukacie więcej inspiracji na dzień dinozaura, to zapraszam do mojego zeszłorocznego artykułu.
