Budujemy miasto z niczego – lekcja o mieście

Czy da się zbudować miasto z niczego? Każdy rodzic i nauczyciel wie, że oczywiście, że tak. Przygotowując pierwszy raz lekcję o mieście nawet nie podejrzewałam, jak bardzo dzieci będą potrafiły mnie wtedy zaskoczyć swoją kreatywnością w budowaniu miasta. W dzisiejszym artykule podpowiem, jak zbudować miasto z niczego oraz podzielę się moimi darmowymi materiałami idealnymi na lekcję o mieście.
lekcja o mieście - darmowe materiały

Jak zbudować miasto z niczego?

Na lekcji o mieście nie może zabraknąć budynków i instytucji, o których chcemy też porozmawiać po angielsku. Tym razem stworzyłam fiszki bez podpisów, bo wiem, że wiele z Was takich właśnie szuka. Fiszki posiadają za to ulice i ronda, przez co łatwiej jest z nich budować miasto. Na ostatnich dwóch stronach pdfa do lekcji o mieście, znajdziecie również ulice i znaki drogowe, które możecie opcjonalnie użyć przy budowaniu miasta. Całość może po prostu płasko leżeć na dywanie i będzie świetnie spełniać swoją funkcję. Jeśli jednak chcemy się trochę pobawić, możemy użyć do postawienia znaków drogowych rolek po papierze toaletowym albo wykałaczek i pudełek po zapałkach. Wybór należy do nas, a jeśli chcecie zobaczyć moje małe miasto zbudowane jeszcze w czasie zajęć zdalnych, zapraszam do mojego artykułu o transporcie.

Darmowe fiszki na lekcję o mieście

fiszki na lekcję o mieście

Opisywanie drogi na lekcji o mieście

Nasze miasto możemy budować albo gdy chcemy utrwalić słownictwo o mieście, ale również, kiedy chcemy je po prostu przedstawić. Wówczas możemy zacząć budowanie naszego miasta od przedstawiania kilku budynków, a na każdych kolejnych zajęciach możemy budować nowe miasto i dokładać do niego coraz to więcej budynków. W ten sposób naturalnie zarówno słownictwo naszych uczniów jak i miasto będą się powiększać. Zarówno w młodszych, jak i w starszych grupach warto dodać opisywanie budynków w przestrzeni. Tak by nasi uczniowie mogli powiedzieć, że np. komisariat znajduje się po lewej od sklepu. W starszych grupach możemy jeszcze bardziej rozszerzyć to zagadnienie dodając opis drogi. Warto wtedy dodać do naszego miasta samochodzik lub ludzika, który będzie podążać drogą. Opisywać drogę może zarówno nauczyciel jak i uczniowie, tak samo sprawa wygląda z obsługiwaniem samochodu lub ludzika. Jeśli jednak są to pierwsze próby naszych uczniów w opisywaniu drogi, warto, by nauczyciel kierował samochodzikiem, a w przypadku błędnie podanej trasy jechał, tak jak dostał instrukcję. Wówczas uczniowie szybciej zrozumieją pomyłkę i będą bardziej uważać np. gdzie jest lewo, a gdzie prawo 😉

Bingo na lekcję o mieście

Do szlifowania słownictwa o mieście może posłużyć nam również gra w bingo. Stworzyłam 25 różnych kart z bingo, aby cała grupa mogła uczestniczyć na raz w zabawie. Aby nasze bingo było wielorazowe polecam zalaminować wszystkie 25 stron, a następnie poprosić dzieci, by używały pisaków, do skreślania budynków, które zostały wymienione. Na koniec wystarczy, że każdy uczeń przetrze swoje zalaminowane bingo chusteczką i już. Karty będą w ten sposób nadawać się do ponownego użycia już z następną grupą. W starszych grupach zamiast jak w klasycznej grze w bingo losować nazwy budynków, można opisać drogę dodając więcej zdań pobocznych i zrobić z tej zabawy mini odsłuch.

Darmowe bingo na lekcję o mieście

bingo miasto

Sudoku na lekcji o mieście

Na koniec uproszczona wersja sudoku o mieście. W każdym rzędzie, kolumnie i kwadracie muszą się znaleźć 4 różne budynki. W tym wypadku jest to budynek straży pożarnej, komisariat, szpital i szkoła. Dzieci wycinają obrazki, które znajdują się pod sudoku, a następnie przyklejają je w odpowiednie miejsca w sudoku. Polecam najpierw pozwolić wyciąć i ułożyć obrazki, a klej rozdać dopiero, jak każdy będzie mieć prawidłowo ułożone sudoku.

Darmowe sudoku na lekcję o mieście

town sudoku
Przewijanie do góry